  • Mfr # 4040-1X10X3TAPE
  • Zoro # G700769167
Key Features
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4040-1X10X3TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
1, 10" X 3ft Tape Buna Commerical 40