  • Mfr # 380-1X10X3TAPE
  • Zoro # G300769826
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
380-1X10X3TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
5
Finish
Smooth
Standards
Made with FDA approved ingredients
Grade
FDA
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
1, 10" X 3ft Tape NEO FDA WHITE