  • Mfr # 1040HG-1X12X15
  • Zoro # G100774686
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
High Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1040HG-1X12X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
High Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
4.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 225°F
Application
Industrial, Commercial, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, High Grade Neoprene, Rubber Width 12 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 1 in, 40A, Plain Backing