  • Mfr # 5389HG1/16X10X3TAPE
  • Zoro # G900776095
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5389HG1/16X10X3TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
4
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BG
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Sheet Rubber, 1/16, 10" X 3ft Tape Buna High Grade 50 Durometer