  • Mfr # 310-1/16X12X10TAPE
  • Zoro # G000772607
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Rubber Material
FDA Buna Rubber
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
310-1/16X12X10TAPE
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
FDA Buna Rubber
Rubber Color
White
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
4.5
Finish
Smooth
Standards
Made with FDA approved ingredients
Grade
FDA
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Buna-N FDA, Rubber Width 12 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 60A, Adhesive Backing