  • Mfr # 2830-1/16X12X10TAPE
  • Zoro # G400768316
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2830-1/16X12X10TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
30A
Tensile Strength (PSI)
550 PSI
Elongation
1
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Silicone, Rubber Width 12 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 30A, Adhesive Backing