  • Mfr # 4060-1/16X12X15
  • Zoro # G400775154
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4060-1/16X12X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Buna-N, Rubber Width 12 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 60A, Plain Backing