  • Mfr # 5313HG-1/16X12X5
  • Zoro # G700779753
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5313HG-1/16X12X5
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BG
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Sheet Rubber, 1/16, 12" X 5ft Buna High Grade 60 Durometer