  • Mfr # 4050-1/16X24X10
  • Zoro # G500774958
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4050-1/16X24X10
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Buna-N, Rubber Width 24 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 50A, Plain Backing