  • Mfr # 330-1/16X24X15
  • Zoro # G000770191
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Rubber Material
Hypalon Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
330-1/16X24X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
Hypalon Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
3.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 CE
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Hypalon, Rubber Width 24 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 60A, Plain Backing