  • Mfr # 1500-1/16X24X15
  • Zoro # G600778887
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1500-1/16X24X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
800 PSI
Elongation
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, SBR, Rubber Width 24 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 70A, Plain Backing