  • Mfr # 2850-1/16X24X15TAPE
  • Zoro # G000771631
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2850-1/16X24X15TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Silicone, Rubber Width 24 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 50A, Adhesive Backing