  • Mfr # 4040-1/16X24X5TAPE
  • Zoro # G700774710
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
5'
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4040-1/16X24X5TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Buna-N, Rubber Width 24 in, Rubber Length 5 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 40A, Adhesive Backing