  • Mfr # 50040-1/16MTAPE
  • Zoro # G7398154
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
36"
Rubber Length
3'
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
50040-1/16MTAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
36"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Economy Grade
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Description
Rubber Sheet, Neoprene Economy Grade, Rubber Width 36 in, Rubber Length 3 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 40A, Adhesive Backing