  • Mfr # 50040-1/16S
  • Zoro # G7407516
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
6"
Rubber Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
50040-1/16S
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
6"
Rubber Length
24"
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Description
Rubber Sheet, Neoprene Economy Grade, Rubber Width 6 in, Rubber Length 24 in, Rubber Thickness 1/16 in, 40A, Plain Backing