  • Mfr # 50060-1/16ETAPE
  • Zoro # G7394618
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
8"
Rubber Length
24"
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
50060-1/16ETAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
8"
Rubber Length
24"
Details
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Economy Grade
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Description
1/16, 8" X 24" Tape Neo Economy 60