  • Mfr # 6050-1/2X10X3TAPE
  • Zoro # G600779549
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6050-1/2X10X3TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Sheet, Neoprene, Rubber Width 10 in, Rubber Length 3 ft, Rubber Thickness 1/2 in, 50A, Adhesive Backing