  • Mfr # 2860-1/2X10X3TAPE
  • Zoro # G900770864
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2860-1/2X10X3TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Sheet, Silicone, Rubber Width 10 in, Rubber Length 3 ft, Rubber Thickness 1/2 in, 60A, Adhesive Backing