  • Mfr # 4040-1/2X12X15
  • Zoro # G200776016
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4040-1/2X12X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
1/2, 12" X 15ft Buna Commerical 40