  • Zoro # G800778298
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
10"
Rubber Length
24"
Rubber Material
Viton Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
350-1/32EP
Zoro #
G800778298
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
10"
Rubber Length
24"
Details
Rubber Material
Viton Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
800 PSI
Elongation
2
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 400°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Sheet, Viton, Rubber Width 10 in, Rubber Length 2 ft, Rubber Thickness 1/32 in, 70A, Plain Backing