  • Mfr # 350-1/4X12X5
  • Zoro # G000780022
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Rubber Material
Viton Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
350-1/4X12X5
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
Viton Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
800 PSI
Elongation
2
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 400°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Viton, Rubber Width 12 in, Rubber Length 5 ft, Rubber Thickness 1/4 in, 70A, Plain Backing