  • Mfr # 5340HG-1/4X24X10TAPE
  • Zoro # G100770138
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5340HG-1/4X24X10TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BG
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
1/4, 24" X 10ft Tape Buna HG 40