  • Mfr # 380-1/4X24X15
  • Zoro # G400779565
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
380-1/4X24X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
24"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
5
Finish
Smooth
Standards
Made with FDA approved ingredients
Grade
FDA
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Neoprene FDA, Rubber Width 24 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 1/4 in, 50A, Plain Backing