  • Mfr # 50060-1/8X12X15
  • Zoro # G7398495
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
50060-1/8X12X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Economy Grade
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Description
1/8, 12" X 15ft Neo Economy 60