  • Mfr # 380-1/8X12X5TAPE
  • Zoro # G900768731
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
380-1/8X12X5TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
Finish
Smooth
Standards
Made with FDA approved ingredients
Grade
FDA
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Neoprene FDA, Rubber Width 12 in, Rubber Length 5 ft, Rubber Thickness 1/8 in, 50A, Adhesive Backing