  • Mfr # 1600-3/16X12X15TAPE
  • Zoro # G400778193
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1600-3/16X12X15TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BA
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, EPDM, Rubber Width 12 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 3/16 in, 60A, Adhesive Backing