  • Mfr # 2840-3/16X12X15TAPE
  • Zoro # G500779540
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2840-3/16X12X15TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
550 PSI
Elongation
1
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/16, 12" X 15ft Tape Silicone 40