  • Mfr # 310-3/16X12X4TAPE
  • Zoro # G100776352
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
4'
Rubber Material
FDA Buna Rubber
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
310-3/16X12X4TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
4'
Details
Rubber Material
FDA Buna Rubber
Rubber Color
White
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
4.5
Finish
Smooth
Standards
Made with FDA approved ingredients
Grade
FDA
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/16, 12" X 4ft Tape Buna FDA White