  • Mfr # 1507-3/16X12X4TAPE
  • Zoro # G300769000
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
4'
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1507-3/16X12X4TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
4'
Details
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Red
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
400 PSI
Elongation
1.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, SBR, Rubber Width 12 in, Rubber Length 4 ft, Rubber Thickness 3/16 in, 70A, Adhesive Backing