  • Mfr # 2860-3/16X12X5
  • Zoro # G400775673
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2860-3/16X12X5
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Silicone, Rubber Width 12 in, Rubber Length 5 ft, Rubber Thickness 3/16 in, 60A, Plain Backing