  • Mfr # 1507-3/16X24X4
  • Zoro # G800769975
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
4'
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1507-3/16X24X4
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
4'
Details
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Red
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
400 PSI
Elongation
1.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, SBR, Rubber Width 24 in, Rubber Length 4 ft, Rubber Thickness 3/16 in, 70A, Plain Backing