  • Mfr # 1500-3/32X10X3
  • Zoro # G500774194
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1500-3/32X10X3
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
SBR Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
800 PSI
Elongation
1.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Sheet, SBR, Rubber Width 10 in, Rubber Length 3 ft, Rubber Thickness 3/32 in, 70A, Plain Backing