  • Mfr # 380-3/32X12X10
  • Zoro # G600772793
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
380-3/32X12X10
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
5
Finish
Smooth
Standards
Made with FDA approved ingredients
Grade
FDA
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Neoprene FDA, Rubber Width 12 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 3/32 in, 50A, Plain Backing