  • Mfr # 6040-3/32X12X5TAPE
  • Zoro # G500782601
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Rubber Material
Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6040-3/32X12X5TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3.5
Finish
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/32, 12" X 5ft Tape Neo Commercial 40