  • Mfr # 2840-3/32X36X4TAPE
  • Zoro # G200769469
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
36"
Rubber Length
4'
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2840-3/32X36X4TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
36"
Rubber Length
4'
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
550 PSI
Elongation
1
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/32, 36" X 4ft Tape Silicone 40