  • Mfr # 387-3/4X12X10TAPE
  • Zoro # G900771397
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Rubber Material
Natural Gum Rubber
Rubber Color
Tan
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
387-3/4X12X10TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
Natural Gum Rubber
Rubber Color
Tan
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
3000 PSI
Elongation
6
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 140°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Gum, Rubber Width 12 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 3/4 in, 40A, Adhesive Backing