  • Mfr # 387-3/8X10X3
  • Zoro # G800773248
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
Natural Gum Rubber
Rubber Color
Tan
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
387-3/8X10X3
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
Natural Gum Rubber
Rubber Color
Tan
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
3000 PSI
Elongation
6
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 140°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/8, 10" X 3ft Natural Gum