  • Mfr # 8501-5/16X24X5
  • Zoro # G000782552
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
5/16"
Rubber Material
Recycled Rubber
Rubber Color
Black Speckled
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
250 PSI
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8501-5/16X24X5
Country of Origin
United States
Dimensions
Rubber Thickness
5/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
Recycled Rubber
Rubber Color
Black Speckled
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
250 PSI
Elongation
1.15
Finish
Coarse
Standards
Coarse
Grade
Anti-Skid
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
5/16 X 24" X 5ft 100% recycled rubber