  • Mfr # C314-16-3-18
  • Zoro # G9826765
/ea
See details
Key Features
Mounting Type
Floor Mount
Material
304 Stainless Steel
Color
Silver
Overall Height
44 in
Overall Length
59 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C314-16-3-18
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
44 in
Overall Length
59 3/4 in
Bowl Depth
14 in
Overall Width
Back Splash Height
9 1/2 in
Bowl Size
19 in x 16 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Faucet Hole Dia.
1 1/8 in
Bowl Width
16 in
Work Surface Height
Drainboard Length
18 in
Bowl Length
19 in
Faucet Hole Diameter
1 1/8 in
Water Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Mounting Type
Floor Mount
Material
304 Stainless Steel
Color
Silver
Bowl Shape
Rectangular
Drain Opening
3 1/2 in
Back Splash
Yes
Standards
NSF
Item
Kitchen Sink
Number of Stations
3
Body Material
Stainless Steel
Faucet Mounting Centers
8 in
Number of Holes
2
Includes
Waste Drain
Side Splash
no
Gauge
16 ga
With Faucet / Without Faucet
Without Faucet
ADA Compliant
Not ADA Compliant
Finish
Brushed
No. of Bowls
3
ADA Compliance
No
Includes Back Splash
Back Splash Included
Includes Side Splash
Side Splash Not Included
Mounting Type - Sinks
Floor
Number of Faucet Holes
2
Drainboard Location
Left Side/Right Side
Series
314
Mounting Location - Faucet
Splash
Includes Drain Pipe
Drain Pipe Not Included
Includes Basket Strainer
Basket Strainer Included
Indoor/Outdoor Usage
Indoor
Sink Base Type
Frame
Includes Faucet
Faucet Not Included
Sink Material
Stainless Steel
Includes Work Table
Number of Drainboards
Sink Type
Kitchen
Includes Drainboard
Yes
Number of Faucets
0
Water Inlet Connection Type
NPS
Faucet Mounting Location
Splash
Number of Bowls
Number of Faucet Mounting Holes
CEC Compliant
Non CEC Compliant
Description
Corner Sink, Stainless Steel, 18 Gauge, Overall Length 59 3/4 In., Overall Width 27 3/4 In., Overall Height 44 In., Triple Bowl, Bowl Size 19L x 16W x 13 1/2D In., Mounting Type Free Standing, Faucet Mounting Centers 8 In., Number of Holes 2, Drain Opening 3 1/2 In., Stainless Steel Color/Finish, Standards NSF, Includes Waste Drain