  • Mfr # 2062-20-24S
  • Zoro # G2608420
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Fitting Movement
Rigid
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Fitting Size
1 1/4 in x 1 1/2 in
Fitting Connection Type
ORB x JIC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2062-20-24S
Country of Origin
China
Dimensions
Fitting Size
1 1/4 in x 1 1/2 in
Length (In.)
2.4
Fitting Thread Size 1
1-7/8"-12
Fitting Thread Size 2
1-5/8"-12
Hose Fitting A Size
1 1/4 in
Hose Fitting B Size
1 1/2 in
Overall Length
2.4 in
Details
Item
Hydraulic Hose Adapter
Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Fitting Movement
Rigid
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Fitting Connection Type
ORB x JIC
Max. Working Pressure @ 70 F
1,500 psi
Max. Working Pressure (PSI)
Standards
SAE J514, J513, J512, J1926, J1453
Finish
Trivalent Chromate Zinc
Hose Adapter Material
Carbon Steel
Fitting Thread Type 1
Male JIC
Fitting Thread Type 2
Male ORB
For Hose Type
Hydraulic
Hose Fitting B Connection Type
JIC
Hose Fitting B Gender
Male
Includes O-Ring
Yes
Material Grade
12L14, 12L15
Crimpable
No
Hose Fitting A Connection Type
ORB
Hose Fitting A Gender
Male
Material
Carbon Steel
Description
Hydraulic Hose Adapter, For Hose Type Hydraulic, Fitting Shape 90 Degrees Elbow, Rigid, 1,500 psi, Includes O-Ring Yes, Crimpable No, Hose Fitting A Gender Male, Hose Fitting B Gender Male, Hose Fitting A Size 1 1/4 in, Hose Fitting B Size 1 1/2 in, Hose Fitting A Connection Type ORB, Hose Fitting B Connection Type JIC, Overall Length 2.4 in, Fitting Material Carbon Steel x Carbon Steel, 12L14, 12L15, SAE J514, J513, J512, J1926, J1453