  • Mfr # R2-8-10-36F
  • Zoro # G0842642
/ea
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
4,000 psi
Hose Inside Dia.
1/2 in
Hose Length
36 in
Fitting Size
7/8 in x 7/8 in
Fitting Type
FJIC x FJIC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
R2-8-10-36F
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1/2 in
Hose Length
36 in
Fitting Size
7/8 in x 7/8 in
Hose Inside Dia. (In.)
1/2"
JIC Size
7/8-14
Hose Outside Dia. (In.)
0.79
Dash Size
10
Min. Bend Radius (In.)
3.50
Hose Fitting A Size
7/8 in
Hose Fitting B Size
7/8 in
Hose Outside Dia.
13/16 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
4,000 psi
Fitting Type
FJIC x FJIC
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Hose Color
Black
Temp. Range
-40 Degrees to 212 Degrees F
Standards
SAE J517C 100R2
Reinforcement
Braided Carbon Steel
Safety Factor
4:1
Compatible With
Petroleum and Water Based Fluids
Tube
Synthetic Rubber
0.34
Temp. Range (F)
-40 to 212
Item
Hydraulic Hose Assembly
Cover
Synthetic Rubber
Type
High Pressure
Max. Operating PSI
3500
Hose Cover Material
Series
EC215
Hose Tube Material
Hose Fitting B Material
Carbon Steel
Hose Fitting B Type
FJIC
Hose Fitting A Material
Carbon Steel
Hose Fitting A Type
FJIC
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Reinforcement Material
Hose Fittings
Carbon Steel 7/8"-14 FJIC x Carbon Steel 7/8"-14 FJIC
For Media Type
Not Recommended Chemicals
Compatible Chemicals
Description
Hydraulic Hose Assembly, Hose Inside Dia. 1/2 in, Hose Outside Dia. 13/16 in, Hose Length 3 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Carbon Steel, Hose Color Black, Series EC215, Max. Working Pressure @ 70 F 4,000 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 212 Degrees F, Standards SAE J517C 100R2, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 7/8 in, Hose Fitting B Size 7/8 in