  • Mfr # GH793-20X25FT
  • Zoro # G312029697
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
2,500 psi
Hose Color
Red
Temp. Range
-40 Degrees to 260 Degrees F
Standards
ABS, DIN 20 022 2SN, DNV, EN 853 2SN, ISO 1436 2SN, MSHA, SAE 100R2AT Type S, USCG/MMT
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GH793-20X25FT
Hose Length
25 ft
Bend Radius
16 1/2 in
Hose Outside Dia.
1 59/64 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
2,500 psi
Hose Color
Red
Temp. Range
-40 Degrees to 260 Degrees F
Standards
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Burst Pressure
10,000 psi
Compatible Fittings
1A/Z, Global Skive Crimp