  • Mfr # GH781-20X25FT
  • Zoro # G612029748
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
2,500 psi
Hose Inside Dia.
1 1/4 in
Hose Color
Black
Temp. Range
-50 Degrees to +260 Degrees F
Standards
ABS, DNV, EN857 2SC, SAE 100R16, IC 84/19, ISO 18752, MSHA, USCG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GH781-20X25FT
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1 1/4 in
Hose Length
25 ft
Hose Outside Dia.
1 47/64 in
Bend Radius
8 13/50 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
2,500 psi
Hose Color
Black
Temp. Range
-50 Degrees to +260 Degrees F
Standards
Hose Cover Material
PVC/Nitrile Blend
Hose Tube Material
Nitrile
Item
Hydraulic Hose
Burst Pressure
9,965 psi
Compatible Fittings
TTC
Hose Configuration
Bulk Hose
Compatible Chemicals
Hydraulic Fluid (Petroleum), Lubricating Oil, Water, Water-Glycol Based Fluid
Weight per Foot
1.09 lb/ft
Hose Braid Layers
2
Hose Reinforcement Material
Carbon Steel
Description
Hydraulic Hose, Hose Inside Dia. 1 1/4 in, Hose Outside Dia. 1 47/64 in, Hose Length 25 ft, Hose Tube Material Nitrile, Hose Cover Material PVC/Nitrile Blend, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Carbon Steel, Hose Braid Layers 2, Hose Color Black, Burst Pressure 9,965 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 2,500 psi, Temp. Range -50 Degrees to +260 Degrees F, Standards ABS, DNV, EN857 2SC, SAE 100R16, IC 84/19, ISO 18752, MSHA, USCG, Bend Radius 8 13/50 in