Eaton Bussmann Semiconductor Fuse, High Speed Class, FWH-A Series, Fast Acting, 1,000 A, 500V AC, Nonindicating FWH-1000A
Semiconductor Fuse, High Speed Class, FWH-A Series, Fast Acting, 1,000 A, 500V AC, Nonindicating (Discontinued)
  • Mfr # FWH-1000A
  • Zoro # G1892581
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FWH-1000A
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
6-31/32"
Diameter
3"
Length (Straight Wireway)
6 31/32 in
Fuse Size
6-31/32" L x 3" dia
Details
Class
High Speed
Series
FWH-A
Speed
Fast Acting
Amps
1,000 A
AC Voltage Rating
500V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Visual Indication
Nonindicating
Interrupt Rating
200kA at 500V AC
Body Style
Bolt-On
Body Material
Fiberglass
Equivalent Brand and Series
A50QS, Bussmann FWH, Littelfuse L50S, Mersen A50P
Equivalent Series
A50P, A50QS, FWH, L50S
Fits Fuse Block Style
Nonrejection
Compatible Fuse Block Series
1BS
Item
Semiconductor Fuse
Fuse Speed
Fast Acting
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Standards
CE, CSA Certified, UL Recognized
Fuse Amps
1000A
Element
Single
Fuse Interrupt Rating
200kA at 500VAC
Fuse Voltage Rating
500VAC/DC
Functionally Equal To
Littelfuse L50S, Mersen/Ferraz Shawmut A50P, A50QS
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Description
Semiconductor Fuse, 1,000 A, 500V AC, 500V DC, FWH-A Series, Nonindicating, Fast Acting, Body Style Bolt-On, Nonrejection, Interrupt Rating 200kA at 500V AC, Fuse Size 6-31/32 in L x 3 in dia, Length 6 31/32 in, Diameter 3 in, Equivalent Brand and Series A50QS, Bussmann FWH, Littelfuse L50S, Mersen A50P, Equivalent Series A50P, A50QS, FWH, L50S, Compatible Fuse Block Series 1BS, Body Material Fiberglass, Single Element, Standards CE, CSA Certified, UL Recognized