  • Mfr # BK/S501-3.15-R
  • Zoro # G301209789
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
20 mm
Standards
Overall Length
20 mm
Equivalent Brand and Series
Bussmann S501
Interrupt Rating
1.5k A at 250V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BK/S501-3.15-R
Dimensions
Length
20 mm
Overall Length
20 mm
Cap Diameter
5 3/16 in
Diameter
5 mm
Fuse Size
20.00 mm L x 5.00 mm dia
Overall Diameter
5 mm
Details
Item
Fuse
Standards
Equivalent Brand and Series
Bussmann S501
Interrupt Rating
1.5k A at 250V AC
Equivalent Series
216, GDA, GSD, S501
Body Style
Cylindrical
Amps
3.15 A
AC Voltage Rating
250 V AC
Body Material
Ceramic
Visual Indication
Non-Indicating
Compatible Fuse Block Series
1A3399, H15, HHT, HTB, HTC-15M
Speed
Fast-Acting
Series
S501
Interrupt Rating - AC
1.5 kA
Current
3.15 A
Description
Fuse, 3.15 A, 250 V AC, Not Applicable, S501 Series, Non-Indicating, Fast-Acting, Body Style Cylindrical, Interrupt Rating 1.5k A at 250V AC, Fuse Size 20.00 mm L x 5.00 mm dia, Length 20 mm, Diameter 5 mm, Equivalent Brand and Series Bussmann S501, Equivalent Series 216, GDA, GSD, S501, Body Material Ceramic, Compatible Fuse Block Series 1A3399, H15, HHT, HTB, HTC-15M, Cap Diameter 5 3/16 in