  • Mfr # CB185-120
  • Zoro # G1868106
/ea
Key Features
For Use With
Not Specific
Mounting
plug In
Voltage
48V DC
Series
CB185
Material of Construction
Thermoplastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CB185-120
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1.9 in
Height
2.89 in
Depth
1.44 in
Stud Size
1/4"-28
Overall Width
1 11/16 in
Overall Depth
1 7/8 in
Overall Height
2 7/8 in
Details
Item
Automotive Circuit Breaker
For Use With
Not Specific
Mounting
plug In
Voltage
48V DC
Series
CB185
Material of Construction
Thermoplastic
Reset Type
Manual
Amps
120 A
Standards
RoHS Compliant
Interrupt Rating
3 kA at 48V DC
Terminal Connection
Stud
Voltage Rating
48V DC
Circuit Breaker Type
Hi-Amp Circuit Breaker
Number of Poles
1
Housing Material
Actuator
Push-to-Trip
Compatible Vehicle Type
Buses, RVs, Trucks
Mount Style
Flush
Mount Type
Bolt On
Current Rating
120 A
Description
Automotive Circuit Breaker, Mount Type Bolt On, Mount Style Flush, Current Rating 120 A, Voltage Rating 48V DC, Interrupt Rating 3 kA at 48V DC, Terminal Connection Stud, Actuator Push-to-Trip, Circuit Breaker Type Hi-Amp Circuit Breaker, Compatible Vehicle Type Buses, RVs, Trucks, Housing Material Thermoplastic, Overall Depth 1 7/8 in, Overall Height 2 7/8 in, Overall Width 1 11/16 in, Reset Type Manual, Series CB185, Standards RoHS Compliant, Stud Size 1/4 In.-28