  • Mfr # OSD100M125
  • Zoro # G3156767
/ea
Key Features
Series
OSD
Speed
Time-Delay
Amps
100A
AC Voltage Rating
415V AC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
OSD100M125
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Diameter
1 in
Length
3-3/4 in
Overall Length
3.75 in
Overall Diameter
1 in
Details
Series
OSD
Speed
Time-Delay
Amps
100A
AC Voltage Rating
415V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
80kA at 415V AC
Body Style
Bolt-On
Body Material
Ceramic
DC Voltage Rating
Not Rated
Item
Ceramic Fuse
Element
Dual
Standards
BS88 & IEC Part 1 & 2, CE, IEC 60269-1
Class
Not Rated
Weight
81.9 g
Interrupt Rating - AC
80 kA
Description
Low Voltage Fuse, OSD Series, Class Not Class Rated, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Interrupt Rating 80kA at 415V AC, Length 3.75 in, Diameter 1 in, Body Material Ceramic, Dual Element, Standards BS88 & IEC Part 1 & 2, CE, IEC 60269-1