  • Mfr # GDA-100MA
  • Zoro # G1472326
Key Features
Series
GDA
Speed
Fast-Acting
Amps
100mA
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GDA-100MA
Country of Origin
China
Dimensions
Diameter
5 mm
Length
20 mm
Length (Straight Wireway)
20 mm
Overall Length
20 mm
Overall Diameter
5 mm
Details
Series
GDA
Speed
Fast-Acting
Amps
100mA
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
1.5kA at 250V AC
Body Style
Cylindrical
Body Material
Ceramic
Equivalent Brand and Series
Bussmann GDA, Bussmann S501, Littelfuse 216, Mersen GSD
Compatible Fuse Block Series
HTB
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
DC Voltage Rating
32V DC
Item
Ceramic Fuse
Fuse Speed
Element
Single
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Holder Code
E
Standards
CE, CSA Certification File 53787, UL Guide JDYX2 File E19180, UR
Equivalent Series
216, GDA, GSD, S501
Weight
0.01 lb
Interrupt Rating - AC
1.5 kA
Current
100 mA
Description
Fuse, 100 mA, 250 V AC, Not Applicable, GDA Series, Non-Indicating, Fast-Acting, Body Style Cylindrical, Non-Rejection, Interrupt Rating 1.5kA at 250V AC, Fuse Size 20mm L x 5mm dia, Length 20 mm, Diameter 5 mm, Equivalent Brand and Series Bussmann GDA, Bussmann S501, Littelfuse 216, Mersen GSD, Equivalent Series 216, GDA, GSD, S501, Body Material Ceramic, Compatible Fuse Block Series HTB, Single Element, Standards CE, CSA Certification File 53787, UL Guide JDYX2 File E19180, UR