  • Mfr # FL11T100
  • Zoro # G5563862
/ea
Key Features
Series
FL11
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
27,000V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Body Style
Pin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FL11T100
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
23 in
Width
.75 IN
Height
23 IN
Overall Length
23 in
Details
Item
Cutout Link
Series
FL11
Amps
100A
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
27,000V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Body Style
Pin
Link Type
T
Button-Head Type
Nonremovable
Equivalent Brand and Series
Bussmann FL11
Equivalent Series
Standards
EEI-NEMA
For Use With
Standard Medium Voltage Fused Cutouts Rated to 27kV
Element Material
Tin
Fuse Amps
100A
Element
Single
Application
Medium voltage fused cutouts
Type
Slow-acting, EEI-NEMA
Amperage Rating
100A
Current
100 A
Compatible Product Type
Standard Medium Voltage Fuses
Description
Cutout Link, Series FL11, Link Type T, 100 A, 27,000 V AC, Not Applicable, Single Element, Time-Delay, Non-Removable Button-Head Type, For Use With Standard Medium Voltage Fused Cutouts Rated to 27kV, Length 23 in, Standards EEI-NEMA, Equivalent Brand and Series Bussmann FL11, Equivalent Series FL11