  • Mfr # JM60060-3CR
  • Zoro # G0464390
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
UL Class
J
Series
JM
Number of Poles
3
Amp Range
35 to 60A
Voltage Rating
600V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JM60060-3CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
3.70 in
Height
2.60 in
Width
4-1/2 in
For Fuse Size
2-3/8 in L x 1-1/16 in dia
Overall Width
4.5 in
Overall Length
3.7 in
Overall Height
2.6 in
For Fuse Diameter
1 1/16 in
Wire Size - Minimum
14 AWG
Wire Size - Maximum
2 AWG
For Fuse Length
2 3/8 in
Wire Size
14 to 2 AWG
Details
CAD Available
Yes
Item
Open Fuse Block
UL Class
J
Series
JM
Number of Poles
3
Amp Range
35 to 60A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down; DIN Rail
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Spring Reinforced Clip
Yes
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
For Fuse Series
LPJ, JKS, DFJ
Fuse Type
Industrial
Standards
CE, CSA Certified, REACH, RoHS, UL Listed
Fits Fuse Type
Class J
Wire Range
14 AWG to 2 AWG
Short Circuit Current (KA)
200kA
Weight
.1 lb
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
DC Voltage Rating
300 V DC
Current - Minimum
31 A
AC Voltage Rating
600 V AC
Current - Maximum
60 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class J, Fuse UL Class J, 31 to 60 A, Number of Poles 3, 600V AC/300V DC, For Fuse Size 2 3/8 in L x 1 1/16 in dia, Compatible Fuse Series A4J, AJT, DFJ, HSJ, JKS, JLS, JTD, JTD-ID, LDFJ, LPJ, LPJ-I, Series JM, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 14 to 2 AWG, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 2.6 in, Width 4.5 in, Length 3.7 in, Spring Reinforced Clip Yes